Eko Led Lights
Najdete nás na Facebooku
Domovská stránka > Projekty > Všechny aplikace > Letiště Václava Havla, moderní LED linear

Letiště Václava Havla, moderní LED linear

Letiště Václava Havla patří mezi nejvíce se rozvíjející letiště. Jasný směr potvrzuje i ocenění  Eagle Adward od asociace IATA  z roku 2011 za nejvíce se rozvíjející letiště na světě.  Ruku v ruce s tímto významným rozvojem je hledání cest, které vedou ke snižování energetické náročnosti, zvyšování nároků na kvalitu a spolehlivost používaných technologií  a maximální ohleduplností k životnímu prostředí .  Vše ve prospěch co nejlepšího uživatelského komfortu  a s cílem dosažení efektivní inovace hodné 21. století.  Přesně tyto požadavky byly uplatněny i  při realizaci osvětlení  u stropu ve vybraných částech hlavní pasáže na Terminálu 1.
 
Praxe a technologické možnosti nedaleké minulosti byly doposud řešeny osázením trubicových zářivek o jmenovitém příkonu  58W. Svítidla byla převážně vybavena klasickým startérem a tlumivkou. Umístění svítidel s provedením podélně u stropu tak, že lemují obvody osvětlovaných místností a časti jejich stropů. Ačkoli mají použité zářivky stejnou teplotu chromatičnosti (tón barvy vyzařovaného světla), řada z nich má jiný odstín. Určitou nevýhodou jsou i nezbytné mezery mezi svítidly, způsobující esteticky nepříliš dobře působící neosvětlené pruhy.
 
Cílem nového řešení s použitím  lineárního LED osvětlení  bylo osvětlit kruhové sloupy a atypické stropní podhledy tak, aby bylo dosaženo maximální rovnoměrnosti osvětlení, bez tmavých přechodů mezi svítidly, jako tomu často bývá u zářivek. Investor a správce měli na výběr z barev teplé bílé 2700K, neutrální bílé 4000K a studené bílé 6000K o různých příkonech od 23W/m, 13W/m až po 4,8W/m.  Po důkladném provozním a estetickém zhodnocení byla investorem vybrána LED lineární svítidla od firmy EKO LED LIGHTS, s.r.o. s teplotou chromatičnosti 6000K a příkon 4,8W na 1m. Jaké je orientační provozní srovnání dosavadních možností a optimalizací od EKO LED LIGHTS, s.r.o na vzorku 100m a při provozu 24hod./den:
 
Původní soustavy s trubicovými zářivkami na cca 100m:
  • cca 60ks trubic 58W = Pp = 64W, celkový příkon 3 840W, 33 638 kWh/rok
  • při sazbě 2,60Kč/ kWh – 87 460,-Kč/rok
  • život používaných zářivek cca 15 000hod., při provozu 24hod/den – 1, 7 let
 
Po nasazení LED lineární aplikace EKO LED LIGHTS, s.r.o.
  • 100m x 4,8W, reálný příkon cca 550W, 4 818 kWh/rok  
  •  při sazbě 2, 60Kč/ kWh – 12 527,-Kč/rok
  •  život použitých lineárních LED min. 50 000hod., při provozu 24hod/den – min. 6 let 
 
Dosažené úspory a  přednosti nové aplikace:
  • snížení celkového příkonu 3 290W, 28 820kWh/rok – úspora 86%
  •  při provozu 100m, 24hod./den a sazbě 2, 60 Kč za kWh činí roční úspora  74 933,-Kč  
  •  odstranění neosvětlených pruhů, stálost barvy dle výběru a požadavku provozovatele
 
Uvedenou realizací bylo dosaženo požadovaných úspor nákladů na energie a celkově zajímavého  provozního komfortu pro cestující i pro provozovatele. LED lineární osvětlení dodané firmou EKO LED LIGHTS, s.r.o.  dokresluje atmosféru výjimečných míst a Letiště Václava Havla je po právu i v tomto směru moderní bránou do celé České republiky. 
 
Uvedené fotografie:
Moderní LED lineár efektivně dokresluje atmosféru všech výjimečných míst. 
 
LED lineár, obr. 1
LED lineár, obr. 2
LED lineár, obr. 3
LED lineár, obr. 4
LED lineár, obr. 5
LED lineár, obr. 6
LED lineár, obr. 7
LED lineár, obr. 8
LED lineár, obr. 9