Eko Led Lights
Najdete nás na Facebooku
Domovská stránka > Projekty > Dle typu využití > Komerční centra > Letiště Praha - Ruzyně – úspora 50%

Letiště Praha - Ruzyně – úspora 50%

Letiště Praha, a. s., je provozovatelem nejvýznamnějšího mezinárodního letiště v České republice a největšího mezi novými členskými státy EU. Za rok 2011 získalo ocenění Eagle Award od asociace IATA za nejvíce se rozvíjející letiště světa. Ročně tento mezinárodní vzdušný přístav odbaví mezi 11 – 12 milióny cestujících. Ti mají v průběhu roku k dispozici nabídku kolem 50 leteckých společností spojujících Prahu přímou linkou se zhruba 130 destinacemi po celém světě. Operuje zde i 5 pravidelných cargo dopravců a další desítky společností pak zajišťují charterovou přepravu. Nejen z popsaných důvodů lze Letiště Praha právem považovat za bránu do České republiky, která nezřídka vytváří první dojem cestujících o úrovni celé ČR. Tomu je pochopitelně nezbytné uzpůsobovat veškeré rozhodování a strategii.

Tisíce metrů čtverečných plochy a čtyřiadvacetihodinový provoz tak samozřejmě kladou mimořádně vysoké nároky na zajištění celého provozu. V nemenší míře i na náklady a údržbu osvětlení. To provozovatele nutně vede k hledání nejefektivnějších řešení. V rámci akce výměna nástupních mostů na stojánce č. 3 a rekonstrukce přilehlých odbavovacích gatů bylo přistoupeno k rekonstrukci osvětlovací soustavy v čekárnách a nad pracovištěm bezpečnostní kontroly. Stávající osvětlovací soustava byla tvořena zářivkovými downlighty, které již nesplňovaly parametry aktuálních technických norem a byly na konci životnosti. Zadáním bylo navrhnout soustavu, kde by stávající nevyhovující downlighty byly nahrazeny novými downlighty v poměru kus za kus (celkem 51 kusů) tak, aby nebyly kladeny nároky na další vícepráce, osvětlovací soustava byla v souladu s ČSN a bylo dosaženo co největších úspor.

V rámci světelně technického návrhu nové osvětlovací soustavy byly posuzovány dvě variantní řešení:
·         Moderní osvětlovací soustava tvořená LED downlighty v následující konfiguraci: 18 kusů EKO LED downlightů CREE XP-E, s příkonem 26 W v prostorách čekáren a 33 kusů EKO LED downlightů CREE XP-E, s příkonem 39W v prostorách bezpečnostní kontroly
·         Osvětlovací soustava tvořená novými zářivkovými downlighty v následující konfiguraci: 18 kusů zářivkových downlightů 2x26W (příkon 56W) v prostorách čekáren a 33 kusů zářivkových downlightů 2x32W (příkon 68W) v prostorách bezpečnostní kontroly

Z provozně ekonomického srovnání variant bylo rozhodnuto o realizaci LED osvětlení.  Hlavním důvodem pro takové rozhodnutí byla výrazně nižší energetická náročnost LED varianty, neboť při převládajícím provozu osvětlení v režimu 24h/den činí úspory LED varianty oproti zářivkové 13 114 kWh/rok, tedy cca 46%.

Krátce po realizaci rekonstrukce osvětlovací soustavy padl jeden z dalších mezníků měrného výkonu u výkonových POWER LED, neboť byly představeny nové čipy XT-E s měrným výkonem 120lm/W. Při realizaci výše uvedené rekonstrukce osvětlovací soustavy by dnes pro zónu bezpečnostní kontroly byly použity ještě úspornější EKO LED downlighty CREE XT-E, s příkonem 32W, což by umožnilo navíc realizaci dalších úspor ve výši 2 023 kWh/rok, tedy o dalších cca 7%.

Výhodou těchto LED svítidel je možnost zakázkové výroby svítidla přesně na míru do již existujících otvorů a schopnost výroby reagovat na případné změny rozměrů úpravou velikosti korpusu. Pro investora je důležitá záruční doba pět let na sestavu (LED + proudový zdroj), korpus je doživotní. Správa a údržba pak ocení zejména fakt, že nejméně po dobu záruky odpadají veškeré náklady spojené s údržbou osvětlení. Letiště Praha Ruzyně tímto krokem deklaruje nejen hledání cest k nejefektivnějšímu provozu a zvyšování komfortu pro cestující, ale neoddělitelně tím deklaruje i svůj vztah k životnímu prostředí, čímž se i v tomto směru řadí mezi nejmodernější provozy v ČR a ve světě. 

Uvedené fotografie:                                                                                                  
Osvětlovací soustava v čekárnách a nad pracovištěm bezpečnostní kontroly, s nasazením EKO LED downlightů CREE XP-E a příkony 26W a 29W.
Letiště Ruzyně čekárna 0001
Letiště Ruzyně , čekárna 0002
Letiště Ruzyně Letiště , čekárna 0003
Letiště Ruzyně, bezp. zona 0004
Letiště Ruzyně, bezp. zona 0005
Letiště Ruzyně, bez. zona 0006